Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja Strona Główna Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja
Forum wymiany doświadczeń związanych ze sporządzaniem świadectw, audytów energetycznych oraz diagnostyką termowizyjną.

FAQFAQ  Regulamin forumRegulamin  SZUKAJSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
projektowana charakterystyka energetyczna - rozbudowa
Autor Wiadomość
Anna 007 

Wysłany: 3 Październik 2016, 10:29   projektowana charakterystyka energetyczna - rozbudowa

Cześć.
Mam wątpliwości odnośnie projektowanej charakterystyki energetycznej. Nie zajmuje się wykonywaniem charakterystyk, tylko projektowaniem i zawsze miałam problem z określeniem co musi być spełnione w przypadku rozbudowy. Szukałam odpowiedzi już w istniejących tematach, ale nic nie znalazłam, zawsze była mowa o świadectwach.

Chodzi o rozbudowę istniejącego budynku o nową część i określenie, które wymagania odnośnie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej muszą być spełnione i w jakim zakresie.

W WT2014 § 328 ust. 1a jest mowa jedynie o wyjątku dla robót mających na celu przebudowę obiektu i ten przepis wydaje się logiczny i jasny (jeżeli coś zmieniam to dostosowuję to do wymagań, przebudowuje ścianę – dostosowuje ją do wymagań, wymieniam kocioł – ma spełniać wymagania itp.). Natomiast w przypadku rozbudowy w WT nie znalazłem nic.

W moim rozumowaniu z przepisów wynika, że jeżeli nie ma żadnego wyłączenia, ani rozróżnienia na cześć „nową” i „starą” to mają zastosowanie ogólne przepisy, czyli cały budynek musi spełniać wszystkie wymagania jak dla nowego budynku [dodatkowo PB art. 3 pkt. 6 do pojęcia „budowy” wrzuca także rozbudowę].

No i tu pojawiają się moje wątpliwości. O ile spełnienie wszystkich wymagań dla nowej części jest logiczne, to w przypadku istniejącej części dostosowanie do obecnych przepisów już nie.

Przykład: rozbudowa starej hali produkcyjnej o pow. 5000m2 o powierzchnie magazynową 50m2, która nie stanowi odrębnej przestrzeni funkcjonalno-użytkowej i nie stanowi osobnego budynku. Dostosowanie do obecnych przepisów starej części jest dla mnie absurdalne i w większości przypadków nie będzie w ogóle możliwe albo będzie wymagało poniesienia ogromnych kosztów nie porównywalnie większych od kosztów związanych z zamierzonym przedsięwzięciem czyli rozbudową.

Mam nadzieję, że jednak czego nie doczytałam lub coś źle interpretuję.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź

ekoinż 

Wysłany: 7 Październik 2016, 09:23   Re: projektowana charakterystyka energetyczna - rozbudowa

Rozp. dot. WT mówi tak:

4) w § 328:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, gospodarczych i magazynowych, również oświetlenia wbudowanego, powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający
spełnienie następujących wymagań minimalnych:
1) wartość wskaźnika EP [kWh/(m2 · rok)] określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną
energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, gospodarczych
i magazynowych – również do oświetlenia wbudowanego, obliczona według przepisów
dotyczących metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków, jest mniejsza od wartości obliczonej zgodnie ze wzorem, o którym mowa w § 329 ust. 1 lub 3, przy uwzględnieniu cząstkowych maksymalnych
wartości wskaźnika EP, o których mowa w § 329 ust. 2;
2) przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku odpowiadają przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz powierzchnia okien odpowiada wymaganiom określonym w pkt 2.1. załącznika nr 2 do rozporządzenia.”,
b) dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Wymagania minimalne, o których mowa w ust. 1, uznaje się za spełnione dla budynku podlegającego przebudowie, jeżeli przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku podlegające przebudowie odpowiadają
przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz powierzchnia okien odpowiada wymaganiom określonym w pkt 2.1. załącznika nr 2 do rozporządzenia.”;

Agga 

Wysłany: 10 Październik 2016, 17:55   

Witam,
obawiam się, że jest to pewna luka w przepisach (nie pierwsza, nie ostatnia...)
Posługując się logiką, jeśli jest projekt rozbudowy obejmujący magazyn 50m2 to charakterystykę projektową należałoby wykonać tylko dla tych 50m2. Wykonanie dla całej hali nie ma sensu jeśli hala jest stara, bo i tak wiadomo, że nie spełnia wymagań i nic nie wyjdzie (a roboty niepotrzebnej dużo). Posługując się tą logiką wykonałam ze dwie takie charakterystyki "dobudówek" i w urzędzie było ok. Ale to było PRZED zmianą przepisów wprowadzającą centralną rejestrację, więc teraz to trochę poważniejszy problem - ktoś może się czepić. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to ugryźć?

ekoinż 

Wysłany: 14 Październik 2016, 10:05   

Ja zawsze rozpatruję budynek jako całość po rozbudowie, o ile ta nowo dobudowana część jest integralna z tą starszą.
http://forum.muratordom.p...etyczna-Budynku
http://www.budownictwo.ab...i-energetycznej
http://www.konstruktorbud...yczne,3163.html
http://www.arcadiapress.p...wo-energetyczne

Odpowiedz do tematu