Członkostwo w Izbie Inżynierów Budownictwa
Odpowiedz do tematu

: Członkostwo w Izbie Inżynierów Budownictwa
Posiadam uprawnienia budowlane w branży instalacyjnej, lecz nie należę do Izby Inżynierów Budownictwa. Czy mogę sporządzać świadectwa energetyczne?

Ostatnio zmieniony przez Entra 15 Listopad 2008, 15:17, w całości zmieniany 1 raz
Mamoń
[Usunięty]
:
Żeby sporządzać świadectwa energetyczne nie trzeba należeć do IIB, ale na dzień dzisiejszy musisz posiadać tytuł magistra i oczywiście musisz potrafić takie świadectwo sporządzić.

Cytat:
posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjnobudowlanej
lub instalacyjnej

:
Dzięki za odpowiedź; w śląskiej izbie poinformowano mnie, że muszę należeć do izby, aby sporządzać świadectwa. Wydało mi sie to podejrzane.
A co z ubezpieczeniem OC dla osób sporządzających świadectwa?

P.S. Tytuł mgr posiadam, a sporządzać świadectwa mam nadzieję się nauczę.

Mamoń
[Usunięty]
:
Entra napisał/a:

tego najstarsi górale nawet nie wiedzą :-)
w projekcie PB stoi:
Cytat:
Minister własciwy do spraw instytucji finansowych, w porozumieniu z
ministrem własciwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i
mieszkaniowej, po zasiegnieciu opinii Polskiej Izby Ubezpieczen, okresli, w
drodze rozporzadzenia, szczegółowy zakres ubezpieczenia
obowiazkowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, termin powstania
obowiazku ubezpieczenia oraz minimalna sume gwarancyjna, biorac w
szczególnosci pod uwage zakres zadan realizowanych przez osobe
sporzadzajaca swiadectwo charakterystyki energetycznej.

:
Entra napisał/a:
w śląskiej izbie poinformowano mnie, że muszę należeć do izby, aby sporządzać świadectwa. Wydało mi sie to podejrzane.
P.S. Tytuł mgr posiadam, a sporządzać świadectwa mam nadzieję się nauczę.

Mam pytanie, czy przynależność do IIB powoduje nadanie uprawnień czy dostaje się w jakiś inny sposób np. egzamin przed ..... ? Oczywiście po ukończeniu studiów i odpowiedniej praktyki.

:
Uprawnienia budowlane uzyskuje sie po odbyciu praktyki zawodowej i po zdaniu egzaminu. Aby pełnić samodzielną funkcję techniczną wymagana jest przynależność do izby. Szczegóły tutaj http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/0578.htm

:
Czyli nr uprawnień którymi możesz się posługiwać dostajesz niezależnie od przynależności do IIB.
Pytanie pojawiło się w związku z tym, w jaki sposób osoby, które nie skończyły kursu lub podyplomówki (nie będą na liście MI) mają się podpisywać pod CE. Rozumiem "podpiszą" się nadanym nr uprawnień budowlanych ...

:
Tak, nr uprawnień otrzymujesz po zdaniu egzaminu. Potem możesz zapisać się do izby lub nie. Aby sporządzać projekty lub prowadzić działalność wykonawczą musisz pełnić samodzielną funkcję techniczną, a do tego wymagana jest przynależność do izby.

:
Z izbą chodzi o ubezpieczenie dzialalnosci osoby pelniacej samodzielna funkcję techniczną (odpowiedzialnosc cywilna). Musi byc jakies zabezpieczenie na wypadek szkody z dzialalnosci takiej osoby.

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko? ... Albert Einstein
:
Może niezbyt na temat, ale jak można najszybciej zdobyć uprawnienia budowlane uprawniajace do projektowania instalacji sanitarnych?
Jestem mgr inż po Akademii Rolniczej, oraz dodatkowo mam skończone kupę kursów i studia podyplomowe na AGH z Odnawialnych Źródeł Energii (raczej nie są to "kierunki pokrewne").
Zajmuję się tym (znaczy przy okazji robimy projekty i przeróbki projektów, a głównie nadzoruję roboty instalacyjne (też nie mam na to uprawnień) w dużej firmie) -ale zawsze podpisuje się pod tym kierownik, który uprawnienia ma.
Da się to załatwić jakimiś studiami podyplomowymi, czy też zostaje zrobić normalne 4-5 letnie studia zaoczne?
Zależy mi na szybkiej drodze ;-)

:
Szczegóły w Prawie Budowlanym http://isip.sejm.gov.pl/P...D19940414Lj.pdf Rozdz. 2 i tutaj http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/0578.htm .
Krótko, do uprawnień projektowych bez ograniczeń wymagane jest:
- ukończenie studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie
wyższym, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
- odbycie dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
- odbycie rocznej praktyki na budowie,
- zdanie egzaminu.
Praktykę zawodową dokumentuje się w książce praktyki zawodowej.
Praktyki nie załatwi się studiami :cry: .

:
Dzięki za odpowiedź. Czyli raczej nie warto sobie głowy zawracać, trzeba było od razu iść na dany kierunek ;-)
Czyli zostaje po staremu, zawsze można dobre audyty robić i kierować ludźmi, a projektantom i i tak moja firma zawsze mało płaci >> w efekcie projekty są robione na "odwal się" >> znaczy i tak będę miał robotę przy ich przerabianiu :mrgreen:

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum