Promiennik gazowy na gaz propan butan (słoneczko)
Odpowiedz do tematu

: Promiennik gazowy na gaz propan butan (słoneczko)
witam.
Mam do czynienia z lokalem usługowym ogrzewanym za pomocą promiennika na butli gazowej ( http://www.marax.pl/promi...5130-p-967.html ).
Proszę o pomoc przy określeniu sprawności takiego "systemu grzewczego".
Nie posiadam konkretnych informacji, więc próbuję rozwiązać problem przy pomocy tabel z metodologii. I tutaj trafiam na kłopot ze sprawnością wytwarzania ciepła w źródle (n H,g). Macie jakieś propozycje? Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez mijito 4 Maj 2010, 00:02, w całości zmieniany 2 razy
:
91-92%

:
Indiana napisał/a:
91-92%

Jakie założenia zrobiłeś dla takich sprawności?

:
ja bym sie zastanowil w co innego moze zostac zuzyta energia powstala ze spalania gazu niz na ogrzanie pomieszczenia w ktorym ta butla sie znajduje .... moze troche na halas ...moze troche na swiatlo ... ale to sa sladowe ilosci wiec mysle jakbym przyjal 99% to chyba mezon by nie zaprotestowal i nie domagal sie dodatkowych wyjasnien...

: Re: Promiennik gazowy na gaz propan butan (słoneczko)
mijito napisał/a:
witam.
Mam do czynienia z lokalem usługowym ogrzewanym za pomocą promiennika na butli gazowej ( http://www.marax.pl/promi...5130-p-967.html ).
Proszę o pomoc przy określeniu sprawności takiego "systemu grzewczego".
Nie posiadam konkretnych informacji, więc próbuję rozwiązać problem przy pomocy tabel z metodologii. I tutaj trafiam na kłopot ze sprawnością wytwarzania ciepła w źródle (n H,g). Macie jakieś propozycję? Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

moje propozycje są następujące dla promiennika zasilanego gazem z butli:
ηHg=0,99 tab.5 lp.12
ηHs=1 tab.4.2 lp.5
ηHd=1 tab.4.1 lp.1
ηHe=0,98 tab.2 lp.1
ηHtot=0,99*1*1*0,98=0,97
w metodologii nie przewidzieli promienników gazowych tylko elektryczne, myślę że jest to do przyjęcia, pozdrawiam

jules
:
Dzięki za pomoc.

Cytat:
ηHe=0,98 tab.2 lp.1

Nie mam doświadczenia w używaniu tego typu promienników gazowych, ale jeśli chodzi o sprawność regulacji i wykorzystania ciepła (nHe; tab. 2), to byłbym za bardziej ostrożnym wyborem, mianowicie lp.12 "Ogrzewanie miejscowe przy braku regulacji automatycznej w pomieszczeniu" - nHe 0,80-0,85. Jest w takim promienniku możliwość regulacji, ale chyba nie tak skutecznej jak w przypadku grzejników elektrycznych.
Pozdrawiam

:
99%?!
A odkąd to promienniki są kondensacyjne? - inaczej nie ma szans na taki wynik.

:
Indiana napisał/a:
99%?!
A odkąd to promienniki są kondensacyjne? - inaczej nie ma szans na taki wynik.

Kondensacji tu oczywiście nie ma, ale nie ma też "komina", którędy uciekałyby "straty"
Natomiast trzeba przewidzieć znacznie większą wentylację tego pomieszczenia.

Trzeba by również postawić pytanie, czy może to być jedyny system ogrzewający pomieszczenie. Jest to przecież urządzenie zupełnie nie związane z danym lokalem. W świadectwach nie uwzględniamy przecież "dogrzewania" pomieszczeń różnego rodzaju farelkami i im podobnymi "słoneczkami" (przynajmniej ja nie uwzględniam - jeżeli robię źle wyprowadzcie mnie z błędu)

:
Cytat:
Trzeba by również postawić pytanie, czy może to być jedyny system ogrzewający pomieszczenie

To pytanie właśnie mnie męczyło, zanim zacząłem cokolwiek robić z tym świadectwem... przejrzałem rozporządzenie w poszukiwaniu zaklęć podobnych do tego o "oświetleniu wbudowanym". Jednak nie znalazłem zapisu, który precyzowałby, że tylko system grzewczy na stałe zainstalowany w budynku powinien być brany pod uwagę. To cały czas mnie nie przekonywało, bo rzeczywiście uwzględnianie promiennika na butli w świadectwie, które ma być ważne 10 lat wydaje się mało uzasadnione... Ostatecznie przekonała mnie obecność w tabeli ze sprawnościami regulacji i wykorzystania ciepła pozycji "elektryczne grzejniki bezpośrednie"... można je z taką samą łatwością usunąć z systemu jak butlę z gazem;)... no dobra, zostaje jeszcze odłączenie wtyczki;).
No ale to i tak nie odpowiada na Twoje pytanie czy może to być jedyny system ogrzewający pomieszczenie...

:
kontynuujac coraz ciekawsza dyskusje tez uwazam ze zgodnie z WT taki lokal powinien miec instalacje grzewcza , a to co tam jest tego wymogu nie spelnia ... no ale to juz inny temat..... autor swiadectwa moze to w uwagach zamiescic
odnosnie sprawnosci to zgadzam sie z kj to jest wlasnie ten niuans / brak komina / ktory powoduje ze sprawnosc wytworzenia jest bliska 1,0. oczywiscie jest to sluszne przy zalozeniu gaz gaz spala sie w 100% do C02 + H2O ale ten problem zalatwia prawidlowa wentylacja. bo inaczej to mamy czesciowe spalanie do CO lub C i spadek sprawnosci.....
Odnosnie indiany 92% to prosze o info na co Twoim zdaniem idzie te 8%?????

:
Muszę przeprosić - nie popatrzyłem na zdjęcie o co chodzi, a że ostatnio projektowałem ogrzewanie gazowe hali zasilane LPG, tyle że o mocy jednostkowej promienników 40kW i zamkniętą komorą spalania, to takie sprawności - 91-92% gwarantował producent ;-)
Nie popatrzyłem z braku czasu, że tutaj chodzi o przenośny podgrzewacz z wylotem spalin do pomieszczenia - przy założeniu dobrej jakości spalania sprawność rzeczywiście będzie bliska 1.
Przepraszam za zamieszanie.
Takie podgrzewanie wymaga mocniejszej wentylacji, co trzeba uwzględnić w stratach.

:
Indiana napisał/a:

Takie podgrzewanie wymaga mocniejszej wentylacji, co trzeba uwzględnić w stratach.

Oczywiście, ale nie można tego uwzględniać dwa razy (raz w sprawności, drugi raz w stratach na wentylację)

genek napisał/a:

przy zalozeniu gaz gaz spala sie w 100% do C02 + H2O ale ten problem zalatwia prawidlowa wentylacja. bo inaczej to mamy czesciowe spalanie do CO lub C i spadek sprawnosci.....

to założenie musi być spełnione, w innym przypadku taki podgrzewacz byłby nie tylko niebezpieczny dla życia, ale i "produkował" takie zapachy, które uniemożliwiłyby jego eksploatację. Tam jest chyba jakiś katalizator zapewniający pełne spalanie.

:
do indiany: szacunek
do kj: obawiam sie ze zadnego katalizatora tam nie ma poza tym prawde mowiac nie za bardzo znam katalizatory powodujace likwidacje CO w spalinach by CO sie nie tworzyl potrzebny tylko dobry palnik i wlasciwy nadmiar powietrza do spalania. Odnosnie zapachow to nie wiem o co chodzi bo CO jest bezwonny....
do pozostalych: moim zdaniem poza wlasciwym tematem dyskusji pozostaje otwarte pytanie o stosowanie takich cudakow jako podstawowych zrodel ciepla ogrzewanych pomieszczen ... nawet na stronie producenta pisze sie ze to ustrojstwo nadaje sie do dogrzewania lub do otwartej przestrzeni....
do mojito: co to za lokal ... gdzie ten lokal sie znajduje? stoi sobie swobodnie czy moze jest wbudowany w budynek ? ... jak dawno zostal zbudowany itp? no i podstawowe pytanie czemu jest ogrzewany gazem z butli a nie pradem???

:
genek napisał/a:
do kj: .... Odnosnie zapachow to nie wiem o co chodzi bo CO jest bezwonny....

Na stronie http://www.elektroda.pl/r...674.html#890097
znalazłem takie informacje odnośnie zapachów niecałkiem spalonego gazu z butli
"Mieszanina propan-butan jest nawaniana w procesie jej wytwarzania
związkiem chemicznym o nazwie trójchloroetylotriofen, po to , aby sygnali-
zowane było, nie całkowite spalanie się cząsteczek gazów (gdy zaistnieje takie zjawisko sygnalizuje to ostra woń!)".

[quote="genek"]do kj: obawiam sie ze zadnego katalizatora tam nie ma poza tym prawde mowiac nie za bardzo znam katalizatory powodujace likwidacje CO w spalinach

Są palniki spalające gaz bezpłomieniowo (przy użyciu katalizatora). Stosuje się też katalizatory "dopalające" CO do CO2 (np w kominkach gazowych). Katalizatory takie oparte są na związkach platyny

:
acha kapuje mowisz o ulatnianiu sie gazu no ale to moze nastapic zarowno przy spalaniu do CO2 jak do CO i swiadczy raczej o zlym zamontowaniu palnika na butli. Spalanie powinno byc calkowite i zupelne i o takim tu myslalem... Calkowite czyli caly gaz ulega spaleniu i zupelne czyli produktami spalania jest CO2 i H2O. Gdy spalanie jest niecalkowite i niezupelne nie ma mowy o 99% sprawnosci.
Odnosnie zwiazkow platyny no jasne ze takowe sa wykorzystywane jako katalizatory / glownie przy spalaniu w samochodach , szczegolnie w tych klasy LUX / ale ja pisalem o tym promienniku ktory tam jest i tym do ktorego prowadzil link bo takowy kosztuje sto pare zlotych..... no a zwiazki platyny i chemia metaloorganiczna to juz zupelnie inna para kaloszy....
ale generalnie masz racje

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum