Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja Strona Główna Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja
Forum wymiany doświadczeń związanych ze sporządzaniem świadectw, audytów energetycznych oraz diagnostyką termowizyjną.

FAQFAQ  Regulamin forumRegulamin  SZUKAJSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: administrator
7 Czerwiec 2010, 08:05
Termowizor
Autor Wiadomość
_audytor 

Wysłany: 19 Wrzesień 2008, 07:33   Termowizor

Witam,
W związku z coraz większym zainteresowaniem zagadnieniami termowizji, chciałbym się dowiedzieć:
- jaki sprzęt jest polecany przez fachowców,
- czym należy się kierować przy wyborze
- jak kształtują się ceny (oczywiście wiadomo że uzależnione to jest od jakości i możliwości)
- czy są wypożyczalnie tego typu sprzętu/ jaki koszt np za 1 dzień
- czy można wyniki / wydruki potraktować jako materiał dowodowy np przy nierzetelności wykonania przez Wykonawcę robót.
- jakie mogą być koszty przygotowania opracowania (zdjęcia + opis) w przypadku zlecenia całości.

grafit 
ŚwiadEnMacher

Wysłany: 19 Wrzesień 2008, 14:24   

Ceny kamer zaczynają się od ok. 25 tys. Ale tak naprawdę są to popierdółki. Z tego co wiem, za w miarę przyzwoity sprzęt trzeba zapłacić min. 60 tys.
Zapytam z innej beczki - czemu miałby służyć taki sprzęt podczas sporządzania świadectwa? Wiele osób sądzi, że za jego pomocą można wyznaczyć współczynnik przenikania przez przegrodę. BŁĄD. Termowizja może nam jedynie wskazać mostki termiczne na budynku i różnice temperatur na powierzchni. WSZYSTKO.
Interpretacja wyników badania to następna bajka - trzeba się po prostu na tym znać.
Poza tym, badania termowizyjne można prowadzić wyłącznie w okresie zimowym. Wynika to stąd, że różnica temp. wew. i zew. powinna wynosić min. 20°C. Oczywiście im gorszy sprzęt, tym różnica powinna być większa, bo wyniki badań mogą być kiepskie.
Mam nadzieję, że udzieliłem wyczerpujących informacji. Aczkolwiek zaznaczam, że nie jestem fachowcem w tej materii i proszę o sprostowanie, jeśli zbłądziłem.

Andrzej 

Wysłany: 15 Styczeń 2009, 09:42   O termografii >> teoria + praktyka

Witam,
zajmuję się pomiarami jakości energetycznej budynków (m. in. termografia, szczelność budynku, pomiar rzeczywistych współczynników przenikania ciepła U przegród w budynku).
1) Wśród kamer termograficznych liderem jest raczej Flir, ale blisko w czołówce są pod względem jakości również (moim zdaniem): Fluke, Infratec, Vigo (polski producent!), ...,
2) Przy wyborze kamery termograficznej należy zwrócić uwagę na:
- rozdzielczość termiczną (mówi o tym, jaka musi być najmniejsza różnica temperatur między dwoma punktami w obrazie, aby były przedstawione w różnych kolorach),
- rozdzielczość przestrzenną (po prostu ile kamera ma "megapikseli", ale w odróżnieniu od aparatów cyfrowych kamera termograficzna z 1Mpix kosztuje ok. 200 000 zł),
- zakres mierzonych temperatur,
- wygodę użytkowania
3) Ceny kamer termograficznych zaczynają się od ok. 12 000zł, najdroższe to ponad 200 000 zł. Myślę, że dobrze dobraną kamerą za 30 000 zł da się już coś zwojować w budownictwie, choć oczywiście umiejętnie wydane 50-70 tyś. zapewni znacznie wyższy komfort pracy. Porównywać należy jednak przede wszystkim parametry, a nie cenę. Jakość zdjęć bardziej zależy od umiejętności operatora i warunków robienia zdjęcia, niż od ceny kamery (w pewnych granicach oczywiście).
4) Były takie ogłoszenia w internecie. Kilka razy próbowałem pożyczyć kamerę termograficzną, ale nie uzyskałem nawet odpowiedzi.
5) Dobrze zrobiony raport z pomiarów termograficznych może być (i był) np. podstawą do opracowania ekspertyzy dla sądu. Czasem jednak wady są tak ewidentne, że wystarczy pokazać wykonawcy raport termograficzny i droga sądowa nie jest konieczna.
6) Raport termograficzny wykonany wg normy PN-EN 13187 "Właściwości cieplne budynków - Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku - Metoda podczerwieni" dla domku jednorodzinnego kosztuje (w moim wykonaniu) ok. 2 000 zł +dojazd. Więcej informacji mogę udzielić przez e-mail.
Z moich doświadczeń wynika, że jakość opisu jest dla zleceniodawcy ważniejsza, niż cena kamery, którą robiono zdjęcia.

Pozdrawiam
Andrzej Górka

PS

grafit napisał/a:
Mam nadzieję, że udzieliłem wyczerpujących informacji. Aczkolwiek zaznaczam, że nie jestem fachowcem w tej materii i proszę o sprostowanie, jeśli zbłądziłem.

Wypowiada się Pan dość ostro w różnych wątkach na tym forum.
Można wiedzieć, w jakiej materii jest Pan fachowcem?
AG

kaziuk 

Wysłany: 23 Luty 2009, 19:40   

Panie Andrzeju, jak wygląda rynek na te usługi? są zlecenia?

lukasz_sokol 

Wysłany: 1 Marzec 2009, 22:52   

Jeśli ktoś szuka dystrybutora sprzętu lub firmy która wykona termowizyjnego przeglądu obiektu to zapraszam na strone www.irpomiar.pl Jest tam też wstępny cennik dla domku.
Co do ilości zleceń na tego typu usługi to kiedyśkorzystały z nich m.in. zakłady PEC i MPWIK-a. W tej chwili posiadają już oni własny sprzęt i pozostali klienci indywidualni. Z nimi też bywa różnie, większość nie wie nawet że istnieje taka możliwość kontroli wykonawców.

krzyrych 
KJR

Wysłany: 14 Marzec 2009, 08:13   

badanie termowizyjne są przydatne przed wykonaniem termomodernizacji
do sporządzania bez wartości
i trzeba je umieć robić
kamera poniżej 40 tyś to jak neonówka we wkrętaku

fuzii 
mgr inż.

Wysłany: 18 Marzec 2009, 18:44   

Przy zakupie kamery należy zwrócić uwagę na podstawowe jej parametry, takie jak:
- dokładność i klasa pomiarowa - im mniejsza wartość liczbowa tym lepiej
- rozdzielczość temperaturowa - im mniejsza wartość liczbowa tym lepiej
- rozdzielczość kątową - im mniejsza wartość liczbowa tym lepiej
- kąt widzenia kamery - im większy tym lepiej
- czas pracy akumulatora - pamiętać że w temp. minusowych akumulator traci swoje właściwości i szybciej się rozładowuje (nawet działa o 50% krócej)
- masa kamery - najlepiej żeby była leciutka
- czy wyposażona jest w diody doświetlające aparat
- no i oprogramowanie do kamery - uważam że przyjazny interfejs użytkownika jest tu podstawą i szybkość takiego programu do analizy termogramów
- czasem firmy robią szkolenia nieodpłatne dla osób, które zakupią u nich kamerę
Jak rozmawiałem z osobą wykonującą zdjęcia termograficzne, to powiedziała jeszcze, że bardzo ułatwia pracę możliwość odłączenia kamery od ekranu LCD. Dzięki temu można zajrzeć w niedostępne miejsca.
pozdrawiam

jpi 

Wysłany: 17 Kwiecień 2009, 12:32   

Witam

podobno jest na rynku program emulujacy rozklady temperatur

czy wiecie jaki i czy przydatny

cena ponoć porównywalna do ceny kamer low budget

krzyrych 
KJR

Wysłany: 18 Kwiecień 2009, 07:00   

i wylicza SChE przez SMS

HenoK 

Wysłany: 18 Kwiecień 2009, 09:19   

jpi napisał/a:
podobno jest na rynku program emulujacy rozklady temperatur
W jaki niby sposób taki program miałby działać ?
Może wystarczy Photoshop i odpowiednie pokolorowanie zdjęcia :lol: :lol: :lol: .

tomax27 

Wysłany: 20 Lipiec 2009, 08:48   

witam po przeczytaniu powyższych postów zdaje sobie sprawę że moje pytanie będzie nieprofesjonalne ale zaryzkuję:chciałbym poznać opinię forowiczów na temat kamery termowizyjnej z niższej półki Testo 880-1 czy ktoś może używa tego sprzętu?ewentualnie jak wygląda porównanie ww kamery z Flir I5?nie stać mnie na dziś na zakup droższego sprzętu a to co kupię chciałbym żeby choć troche przydało się do pracy z góry dziekuję za pomoc

krzyrych 
KJR

Wysłany: 20 Lipiec 2009, 22:17   

jak ma Tobie pomóc jakakolwiek kamera tero?
co chcesz nią robić?

Alibaba 

Wysłany: 20 Lipiec 2009, 22:24   

krzyrych napisał/a:
co chcesz nią robić?

Dokadnie! To jest podstawowe pytanie, od ktorego nalezaloby wyjsc. Bo raczej nie chcesz klepac takich fotek jak moja? :mrgreen:

tomax27 

Wysłany: 22 Lipiec 2009, 07:27   

kamerą chciałbym robić zdjęcia termowizyjne mostków cieplnych różnic temperatur na powierzchni budynków ewentualnie nieszczelności instalacji grzewczych(producent testo twierdzi że ta kamera jest w stanie pokazać np. wycieki w instalacjach podłogowych) zdjęcia te chciałbym dołączyć do audytu zdaje sobie sprawę że interpretacja zdjęć jest bardzo ważna ale zależy mi żeby zdjęcia były w miarę w dobrej rozdzielczości i dało się ściągnąć dane na komputer i zrobić raport z badania

krzyrych 
KJR

Wysłany: 23 Lipiec 2009, 22:15   

chcesz robić fotki w jakim celu?
to nie fotoradar że złapiesz kogoś i pyk 100 lub 500
zresztą fotoradar taniej kupisz
każdy kto kiedykolwiek otarł się o Fotografię wie że nie sprzęt tylko umiejętności to 90% dobrego zdjęcia
teraz każdy w komórce ma aparat i uważa się za Fotografa.

Odpowiedz do tematu