Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja Strona Główna Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja
Forum wymiany doświadczeń związanych ze sporządzaniem świadectw, audytów energetycznych oraz diagnostyką termowizyjną.

FAQFAQ  Regulamin forumRegulamin  SZUKAJSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
I egzamin praktyczny? - wrażenia
Autor Wiadomość
oska 
oska

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 17:30   I egzamin praktyczny? - wrażenia

Czy możecie sie podzielić informacjami na temat I egzaminu praktycznego? Ktoś coś wie?

ewcik 
ewcik

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 18:05   

Oj, ja tez czekam !!!! Piszcie jak było ! Jak poszło ? Jak było z legalnymi normami ?

SK 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 18:18   

Też czekam z niecierpliwością na jakieś wieści

gawel 
Sebastian Gaweł

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 18:21   

Piszcie, piszcie, myślę, że wszyscy forumowicze są bardzo ciekawi i zainteresowani tematem ;-) . Dajcie znać, czy budynek był skomplikowany, co trzeba było liczyć, no i co z tymi ,,oryginalnymi,, normami?
Trzymam za Was kciuki,

pozdrawiam

Sebastian

Madzik 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 19:43   

Oj, ta cisza mnie nieco martwi.... czy ktoś przeżył ten egzamin??? ;-)

KrystianTurek 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 19:53   

No ja powiem ,że słabo dostałęm budynek wielorodzinny . Mnóstwo licxzenia nie wyrobiłem sie. Niestety.

rybka 
rybka

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 19:59   

Mozezsz cos wiecej napisac?Czy normy musialy byc oryginalne i jakie dane podają do obliczen no i co trzeba bylo policzyc, czy wszystko po kolei,czy tylko jakąs częśc zadania?

iwona 
iwona

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 20:02   

a co z normami??

proprojekt.net 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 20:12   

mi trafiło mieszkanie, mało liczenia, łatwe, zajęło mi godzinę + pół na dokładne sprawdzenie.

normy można było wnosić jakie kto chciał :) z norm to korzystałem jedynie z wentylacji, egzamin w formie liczenia niektórych elementów i wstawiania wartości w przygotowane tabele. U było podane, ψ też. Obliczenia dla tylko jednego miesiąca.

obliczeń chyba mniej niż na I części, ale ze względu na dokładności każdy, z kim rozmawiałem, miał nieco inny wynik.

były tak jakby dwa zadania: policzyć zapotrzebowanie ciepła w danym m-cu oraz policznie Q w,nd z okresleniem EP i EK (wi, eta - były podane).

wątpliwości:
- były dane wartości ψ mostka dla okna i dla płyty, pytanie: czy liczyć "spód" okna z psi dla okna i dodać psi dla balkonu? ja dodałem
- było napisane, żeby liczyć z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, a tymczasem strumień powietrza infiltrującego wynosił 0,003(3) m3/s, ja liczyłem to z 4 miejscami po przecinku.

ogólnie jeżeli ktoś liczył świadectwo to nie powinien mieć problemów z egzaminem. ktoś nawet mówił lekko żatem, że mieszkanie można było policzyć bez norm i metodologii :mrgreen:

moje wyniki:
pierwsza część: Htr=77,57 Hve=50,40 Qh,gh=508,58 QH,ht=1.485,27 γ=0,34 η=0,99 QH,nd=981,78
druga część: Qw,nd=2.477,55 EK=293,34 EP=322,68

inżynier 
certyfikator

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 20:20   

to jak to??? jeden miał mieszkanie a drugi cały budynek??

tomax27 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 20:30   

ja też miałem budynek wielorodzinny ale głównie chodziło o podobne wyliczenia jak kolega podawał dla mieszkania też był podane U dla podłogi na gruncie,stropodachu, okien i drzwi trzeba było policzyć U dla ściany zewnętrznej.dalej do policzenia mostki z podanymi wartościami współczynnika i Hve.potem druga część dla marca policzyć Hht i Hhg, Cm podane policzyć trzeba było aH no i QHnd dla marca.na koniec energia końcowa i pierwotna wraz z energią pomocniczą, z tym że dość dokładnie określono jakie parametry wybrać dla sprawności ogrzewania i c.w.u.aha podana była wartość QHnd czyli kwestia podstawienia sprawności.norm nikt nie sprawdzał można było mieć co się chciało ale zgodnie z tym co mówiono po I terminie z MI nie były potrzebne

krzysieksm 
KRZYSIEK

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 21:08   

Ja miałem budynek wielorodzinny. Sporo liczenia ale się wyrobiłem. Niestety wiem, że chyba źle zaokrągliłem współczynnik wykorzystania zysków ciepła. Wydaje mi się, że powinien wyjść 0,98 a ja napisałem 0,99.

Czy myślicie, że dopuszczą jakiś procent odchylenia od właściwego wyniku?

A jeżeli chodzi o mostki od okna z płytą balkonową. Ja założyłem, że okno balkonowe leży bezpośrednio na płycie dlatego dla tej krawędzi nie liczyłem mostka od okna (a właściwie naroża muru przy oknie) ale tylko od płyty balkonowej. Tak robiliśmy na kursie i tak znalazłem na części obliczeń z forum.

W trakcie egzaminu poprosiłem pilnujących nas o doprecyzowanie jak są zamontowane okna balkonowe. Otrzymałem tylko odpowiedź - standardowo. Oczywiście taka odpowiedź nic mi nie dała.

januszJ 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 21:18   

proprojekt.net napisał/a:
mi trafiło mieszkanie, mało liczenia, łatwe, zajęło mi godzinę + pół na dokładne sprawdzenie.

normy można było wnosić jakie kto chciał :) z norm to korzystałem jedynie z wentylacji, egzamin w formie liczenia niektórych elementów i wstawiania wartości w przygotowane tabele. U było podane, ψ też. Obliczenia dla tylko jednego miesiąca.

obliczeń chyba mniej niż na I części, ale ze względu na dokładności każdy, z kim rozmawiałem, miał nieco inny wynik.

były tak jakby dwa zadania: policzyć zapotrzebowanie ciepła w danym m-cu oraz policznie Q w,nd z okresleniem EP i EK (wi, eta - były podane).

wątpliwości:
- były dane wartości ψ mostka dla okna i dla płyty, pytanie: czy liczyć "spód" okna z psi dla okna i dodać psi dla balkonu? ja dodałem
- było napisane, żeby liczyć z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, a tymczasem strumień powietrza infiltrującego wynosił 0,003(3) m3/s, ja liczyłem to z 4 miejscami po przecinku.

ogólnie jeżeli ktoś liczył świadectwo to nie powinien mieć problemów z egzaminem. ktoś nawet mówił lekko żatem, że mieszkanie można było policzyć bez norm i metodologii :mrgreen:

moje wyniki:
pierwsza część: Htr=77,57 Hve=50,40 Qh,gh=508,58 QH,ht=1.485,27 γ=0,34 η=0,99 QH,nd=981,78
druga część: Qw,nd=2.477,55 EK=293,34 EP=322,68

Też miałem lokal :
I część miałem ok. 940 ( nie dodałem razem psi okna i balkonu )
II część tak samo
Poza tym trzeba czytać uważnie tekst , ja chyba z 15min. szukałem ilości osób :)

rybka 
rybka

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 21:20   

Gratuluje wszystkim tym co mają juz ten stres za sobą...zycze powodzenia w znalezieniu sie na poniedziałkowej liście z MI! Ciekawa jestem jak to będą oceniac?wtedy dowiemy sie czy doliczenie tego mostku balkonu bylo poprawne czy nie:)!

Kris_72 

Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 21:27   

Ja byłem w pechowej grupie tych, co mieli budynek. Nie zdążyłem policzyć. Zostały mi dwie ostatnie tabelki, czyli nie policzyłem EP i EP z warunków.
Dużo czasu starcilem na błedach w druku, gdzie zamieniono miejscami indeksy. Musiałem weryfikowac o co chodziło autorowi.
Zapamietałem z moich obliczen tylko, że Htr wyszło mi 810,01 a Hve jakies 540. Mostek na balkon policzyłem jako dodatkowy i narysowałem w notatkach jak zamontowany. przyjąlem też Oint=20 celcusza, co napisałem.
tak poza tym na pewno sie gdzies jeszcze rabnałem i jak napisalem nie zdażyłem.
teraz tylko kwestia, czy ktośbędzi esprawdzał na zasadzie jest wynik i zaliczone a jak nie to adje, czy będzi epatrzył na to iż policzyłem ponad 90 zadania i po prostu czasu brakło.

Odpowiedz do tematu