Dokładna klasyfikacja budynków
Odpowiedz do tematu

: Dokładna klasyfikacja budynków
Witam
Czasem robię "na logikę", ale gdzie dokładnie można znaleźć klasyfikację obiektów budowlanych?
Chodzi mi o jakiś zbiór reguł, jednoznaczne określających co jest co.
Teraz np. mam do zrobienia dom dziecka - potraktować jako wielorodzinny i pominąć oświetlenie? A może jak hotel i liczyć?

Jest jakieś rozporządzenie czy ustawa, która to określa? Nie jestem budowlańcem z wykształcenia, raczej fizykiem i nie znam do końca wszystkich norm i zasad ;-)

:
Klasyfikacja budynków występuje np. w przepisach pożarowych w par. 209 w warunkach technicznych ( naszych WT ) jak niżej:
- bud. mieszkalne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej ( kat. ZL )
- bud. produkcyjne i magazynowe ( kat. PM )
- bud, inwentarskie ( kat.IN )

dalej każda dzieli się dokładniej a kategorie wykorzystuje się stosując odpowiednie przepisy i normy projektując dany obiekt
ZL I - budynki z pomieszczeniami dla więcej niż 50 osób na raz ( ludzie o nieograniczonej zdolności poruszania się )
ZL II - budynki do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się ( żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych )
ZL III - uzyteczności publicznej nie zakwalifikowane do ZLI i ZLII
ZL IV - mieszkalne
ZL V - zamieszkania zbiorowego niezakwalifikowane do ZLI i ZLII ( np. domy dziecka, ale dla dzieci strszych a nie maluchów , domy zakonne, akademiki itp )

Ponieważ w przepisach budowlanych dla kategorii ZL V i ZL II ( ew. Twój dom dziecka ) występują większe wymagania - np. oświetlenie awaryjne, oświetlenie w salach do pracy ... to potraktowałabym to jednak podobnie jak użyteczność publiczną czyli z oświetleniem.

Ewcik
:
Dzięki, trochę mi rozjaśniłaś ;-)

[ Dodano: 6 Maj 2009, 18:24 ]
Poszperałem po WT 2008, i to jest jednak budynek zamieszkania zbiorowego, a dla takowego nie liczy się oświetlenia.

:
Wg mnie powinieneś się odnieść do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) aby własciwie zakwalifikować dany obiekt. Zobacz Dz.U.1999.112.1316 - Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB).

:
PKOB służy potrzebom statystyki działalności budowlanej, sporządzania sprawozdań budowlanych, spisów budowli i mieszkań, statystyki cen obiektów budowlanych oraz rachunków narodowych. Ponadto klasyfikacja służy do klasyfikowania obiektów budowlanych. Może być ona stosowana w trakcie zmiany zastosowania, renowacji, wyburzania, modernizacji obiektu budowlanego.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316). W 2002 roku zostały wprowadzone zmiany do klasyfikacji rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego (Dz. U. Nr 18, poz. 170).

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) zastąpiła Klasyfikację Obiektów Budowlanych wprowadzoną zarządzeniem Prezesa GUS z dnia 25 października 1989 r.

Ewcik
:
A jak zakwalifikowalibyście taki budynek:
- parter (pomieszczenia do szkolenia kucharzy: wielka kuchnia, pomieszczenia pomocnicze takie jak przechowalnie, wstępna obróbka, magazyny, itd jak w restauracji ale bez sali konsumpcji)
- piętro mieszkalne
- poddasze nieużytkowe

Procentowo dominuje gastronomia 41%, mieszkania troche powyżej 30% reszta nieużytkowa.
Czy trzeba liczyć oswietlenie?
A może ktoś podpowie jaką przyjąć wartość zysków ciepła w W/m2

:
rkawaler napisał/a:
Czy trzeba liczyć oswietlenie?

no jeżeli na tym parterze uznasz że jest to pomieszczenie usługowe (użyteczności publicznej) to oczywiście liczyć oświetlenie
oczywiście w części mieszkalnej nie liczysz oświetlenia,
liczysz oddzielnie obie części (jeżeli mają wspólne źródło ciepła), na koniec licząc średnią ważoną z EP

rkawaler napisał/a:
A może ktoś podpowie jaką przyjąć wartość zysków ciepła w W/m2

bardzo dobre pytanie, bym ci powiedział jak, ale kilka stron by post zajął, jak chcesz to wpadnij, postawisz piwo i ci opowiem moje doświadczenia
naprawdę, jest co opowiadać

: Budynek zamieszkania zbiorowego
Witam,
Proszę o podpowiedź, czy dla budynku zamieszaknia zbiorowego, bo tak zakwalifikowałam Dom Samotnej Matki, dla którego liczę certyfikat należy liczyć oświetlenie?.
W projekcie instalacyjnym wystepuje jako budynek mieszaklny - Dom Samotnej Matki, w projekcie architektura wystepuje jako Dom opiekuńczy - Dom Samotnej Matki. Składa się z pokoi mieszaklnych, kuchii, łazienek, świetlicy.

dziękuję
certyfikator

: Re: Budynek zamieszkania zbiorowego
certyfikat napisał/a:
Witam,
Proszę o podpowiedź, czy dla budynku zamieszaknia zbiorowego, bo tak zakwalifikowałam Dom Samotnej Matki, dla którego liczę certyfikat należy liczyć oświetlenie?.
W projekcie instalacyjnym wystepuje jako budynek mieszaklny - Dom Samotnej Matki, w projekcie architektura wystepuje jako Dom opiekuńczy - Dom Samotnej Matki. Składa się z pokoi mieszaklnych, kuchii, łazienek, świetlicy.

dziękuję
certyfikator

budynek zamieszkania zbiorowego to co innego niż budynek uzyteczności publicznej a tylko dla tych drugich wg WT i w Rozporządzeniu na str.71 liczy się dodatek na oświetlenie wbudowane EPl

Pozdrawiam

:
Witam,
Dziękuję za odpowiedź, jednak zastanawiam się, czy świetlicy, która pełni rolę sali lekcyjnej nie należy potraktować jako wydzieloną część budynku stanowiącą samodzielną całość techniczno-użytkową.

pozdrawiam

:
Mam taki przypadek: budynek mieszkalny z częścią użtykową.
Na parterze przewidziano bank, piętro i poddasze to mieszkanie.
Czy należy to traktować jako 2 niezależne sprawy? Przecież instalacja jest jedna, jedynie różni sie funkcja budynku.

:
Mam podobny problem jak ty Aga.
Mam budynek wielorodzinny z lokalem użyteczności publicznej. W zwiąku z powyższym nie wiem czy ŚE wykonać osobno czy razem dla całego budynku z uśrednioną wartością EPm :-)

Sebastian
:
Liczymy osobno wszystkie strefy, a potem obliczamy uśrednione Epm.

Zuważcie, że nawet czas użytkowania będzie tutaj inny, inne zyski wewnętrzne, a co za tym idzie inaczej oblicza się samo EP ref.

:
własnie dotknelismy sedna sprawy

samodzielna całość techniczno-użytkowa

co to i z czym to sie je?

czy wystarczy inna funkcja pomieszczenia/pomieszczen czy musi miec wlasne instalacje (czyli w rozumieniu technicznym "działac samodzielnie" ) :?:

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko? ... Albert Einstein
:
masz racje Milosz, lokal użytkowy od mieszkania zasadniczo się różni. I powinno się liczyć każdą strefę z osobna, ale wydaje mi się, że program audytor ozc każe na początku w danych ogólnych zadać rodzaj i przeznaczenie budynku ( całego budynku!) Jakiego programu używasz Ty? ( może jeszcze czegoś nie wiem, posiedzę dzis dłużej z Audytorem, to może odkryję nowe funkcje :)
A w pytaniu chodzilo mi dokładnie o to czy mogę wykonać jeden dokument zatytułowany np ŚCHE budynku mieszkalnego z częścią usługową? Czy powinnam klientowi dostarczyć dwa odrębne dokumenty na mieszkanie i na lokal.
Pozdrawiam:)

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum